Vsechny Knihy.cz

HomeNovinkyVýprodejPomocLegislativaKontaktVyhledáváníAkceBezpečnost práce10 - ti denní výprodejVýrobky ze dřeva
TOPlist
Knihy - nabídka učebnic

SÁGA RODU CHABALŮ, KNIHA 1 MĚSÍČNÍ KRAJINA

Oldřich Šuleř
390 stran
Formát:155 x 210
Jazyk:Česky
Vazba:Pevná s přebalem lesklá
ISBN:9788072252992
Vydavatel:MONTANEX, a.s.
Odešleme:Ihned
Cena před slevou:336,10 Kč
Sleva:17%
Ušetříte:57,10 Kč
Cena s DPH 10%:279,-

   Románová kronika kořenící na Ostravsku, ale prorůstající do literatury národní. Umělecké svědectví o životě a době, jak šel čas. Na osudech tří generací rodiny Chabalových sledujeme společenské a politické proměny země od počátku 20. století až po normalizaci v 70. letech.   

   První díl předjímá tituly Dlouhé stíny a Horký provoz. Zaujme nejen pestrou galerií – leckdy i galerkou – přesvědčivých postav a postaviček, ale i dramatickou gradací děje a málo známými skutečnostmi, kterými je rámován: Bojůvky ve sporu o Těšínsko, bizarní svět brenparťáků na haldách (Měsíční krajina), pracovní nasazení studentů v dolech za 2. světové války, působení české fašistické organizace Vlajka (Dlouhé stíny), reportérské práce v 60. letech, přízračné prostředí zastaralé elektrárny (Horký provoz atd. ) Vznikla tak, po literárních freskách Vojtěcha Martínka, ojedinělá románová skladba nebývalé dynamiky.

   Román Měsíční krajina tvoří samostatnou vstupní část třídílné ságy (známé také pod neoficiálním názvem Ostravské trilogie).

   Dějovou páteř trilogie tvoří vzrušující životní osudy několika generací rodiny Chabalů na pozadí kulisy rodícího se průmyslového města. Od nich se odvíjí celá řada příběhů dalších postaviček, horníků, hutníků, podvodníků, prostitutek, včetně vyděděnců živořících na haldách černého města. V prvním dílu přichází pekařský vandrovní František Chabala do slovenské Velké Bytče a zakládá zde rodinu. Zároveň se dostane do gradujícího sporu s maďarskými šovinisty, který vrcholí jeho vážným zraněním. Se svou manželkou a čtyřmi dětmi je vystěhován do rodného Frenštátu.

   Novou existenci však jeho rodina nalézá až na ostravské periferii Vyprávění těží z důvěrné znalosti geografického i sociálního prostředí v době 1. světové války a konce 20. let. Sleduje neúspěšné pokusy nejstaršího syna vybřednout z okraje společnosti a jeho proměnu v hochštaplera, dále dceru Frantinu, po sňatku hostinskou a následně podnikavou majitelku módního salonu, naivního Bedru, jehož neutěšený život posune až ke koketerii s předválečným fašismem, především však železničáře Josku, jeho ženu Terezu a syna Jurku, s nimiž prožíváme urputný zápas o uchování charakteru v podmínkách zvlčilosti dějin. Měsíční krajina je dílo ojedinělé svou syrovostí, dějovým spádem.

   Svým uměleckým pojetím připomíná tvůrčí postupy J. Steinbecka v próze Na plechárně.

Ukázky z publikace:

Obsah  Strana 5 Strana 6-7 Strana 8-9 Strana 10-11 

Strana 12-13 Strana 14-15 

 

Můžete napsat: as@montanex.cz
nebo volat: 737 286 944

Zařazeno do kategorií:
Související knihy
Platba v hotovosti při dodání zbožíPlatba v hotovosti při osobním odběruPlatba převodním příkazem